Telescoape > Vixen > New Atlux > Vixen Telescop Maksutov MC 260/3000 VMC260LP New Atlux
Nr. articol: 14819
Telescop Maksutov MC 260/3000 VMC260LP New Atlux
prea scump?
termen prelungit
produsul nu mai este disponibil + timp de tranzit
Descriere produs
Vixen MC 260/3000
A superior modified Cassegrain design, Vixen's VMC260L outperforms a traditional Schmidt-Cassegrain. The Japanese made Vixen VMC260L is a true all purpose telescope. Despite its long focal length, the tube is only about 650mm (20”) long. As a result, the instrument is very portable. With its large aperture the VMC260L collects enough light for serious visual and photographic applications for both planetary and deep sky observing.
The large 260mm aperture Catadioptric design consists of two mirrors and and a double meniscus corrector lens design. Light coming from the object is reflected off the primary mirror (f/2.5) and then passes through the corrector in front of the secondary. This is designed to eliminate spherical aberration and field curvature while delivering superb contrast. Focusing is through primary mirror movement. The VMC260L features Dielectric Coated Mirrors for brighter sharper images.